Randevu Hattı: 0 342 320 02 02

Bizi Hemen Arayın 24/7 Müşteri Desteği

Adres

Emek Mah. Ali Nadi Ünler Bulvarı Şakir Sabri Cad. No:13, Şehitkamil / GAZİANTEP

Korona Virüs Tedbirlerine Devam

Anasayfa / Korona Virüs Tedbirlerine Devam

Koronavirüs (KOVİD-19) nedir?

Koronavirüsler solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan geniş bir virüs ailesidir. Bunlar soğuk algınlığından daha ciddi hastalıklara kadar farklılık göstermektedir. Kovid-19 ise yeni tip bir koronavirüsün neden olduğu hastalıktır. İlk kez Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde görülmüştür. Diğer koronavirüs çeşitleri arasında Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) bulunmaktadır.

Koronavirüs nasıl yayılır?

Kovid-19 yeni bir virüs kaynaklı hastalık olduğu için kişiden kişiye nasıl yayıldığı kesin bir biçimde bilinmemektedir. Ama bilinen en önemli nokta virüslerin öksürürken, konuşurken ya da hapşırırken yaydığı tükürükler ile insandan insana ulaşmasıdır. Paket veya yiyecek gibi şeylere yayılmasının pek olası olmadığı ifade edilmektedir.

Nelere dikkat etmek gerekir?

— Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Bunu en az 20 saniye sürdürün.
— Eve ya da işe geldiğinizde öncelikle elinizi yıkayın.
— Eğer bulunduğunuz ortamda su ya da sabun yoksa mutlaka alkol bazlı el dezenfektanı jeli kullanın.
— Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir peçete ya da kolunuzla (ellerinizle değil) kapatın.— Maske takın.
— Kullanılmış peçete ve maskeleri hemen çöp kutusuna atın ve daha sonra ellerinizi yıkayın. Hasta gibi görünen ya da hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
— Her zaman kendinizi izole etmeye hazır olun.
— Sağlık hizmetlerini gereksiz yere kullanmayın.
— Hükümetten gelen bilgileri takip edin.— Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza asla dokunmayın.

Tedavisi var mı?

Bilindiği üzere şu anda yeni tip koronavirüs için spesifik bir tedavi yöntemi yoktur. Antibiyotikler virüslere karşı çalışmadığı için bu duruma yardımcı olmaz. Tedavi, vücudunuz hastalıkla savaşırken semptomları hafifletmeyi amaçlar. İyileşene kadar diğerlerinden uzak, tek başınıza izole bir biçimde kalmanız gerekecektir.

Koronavirüs ve ev atıkları

Kovid-19 semptomları sergileyenlerin kişisel atıkları (kullanılmış maskeler, peçeteler gibi) ve tek kullanımlık temizleme bezleri, tek kullanımlık çöp poşetleri içinde güvenli bir şekilde saklanabilir. Bu torbalar başka bir torbaya konmalı, sıkıca bağlanmalı ve diğer atıklardan ayrı tutulmalıdır. Bunlar, dışarıdaki çöpe atılmadan önce en az 72 saat bekletilmelidir. Diğer ev atıkları normal şekilde bertaraf edilebilir.

Herhangi Bir Acil İletişim İçin

7 gün 24 saat hizmetteyiz.

Online Randevu Alın

Hızlı Randevu Alın